Výhrou v semifinále postupujeme do baráže o KNBL!

15.4.2019

První krok naší cesty zpět do KNBL splněn! Postupujeme do baráže o Kooperativa NBL! Výhrou 87-78 nad Sršni Písek postupujeme do finále první ligy, a tím pádem také do baráže o nejvyšší soutěž. Reportáže z obou utkání semifinále první ligy čtete v článku!

Basket Fio banka J. Hradec - Sokol Sršni Písek 108:86 (16:20, 48:43, 81:61)
Body domácí: Lipkins 23, Zuzák 22, Tomanec 15, Hubálek 15, Šoula 13, Bašta 8, Kantůrek 8, V. Novák 2, Filič 2, Bzonek, Fical
Body hosté: P. Šlechta 22, Špičák 16, Procházka 13, Pistulka 9, Englický 7, Hejda 6, Duda 6, Mikolášek 5, Sýkora 2, Voldán.
Trestné hody: 27/20:20/17.
Trojky: 14:13.
Fauly: 22:22.
Rozhodčí: Pokorný - Karafiát - Kubiš
600 diváků

Do úvodního semifinále postavil domácí celek pivotmana Vojtěcha Nováka, jenž se do sestavy vrátil po těžkém zranění v říjnu. Zase se tak zvětšila jindřichohradecká podkošová síla. Zápas byl dlouho vyrovnaný, v 23. minutě favorit vedl jen 53:50. Hosty, kteří dokonce vyhráli první periodu, střelecky táhl Petr Šlechta, jenž v úvodním poločasu dal 18 bodů.

Od pětadvacáté minuty avšak i hráči, který je s 815 body suverénně na čele kanonýrů celé I. ligy, střelecký prach zvlhnul. Basketbalisté Písku už se nedostávali k jednoduchému zakončení, k průnikům pod koš. Naopak Fio Basket koncertoval, během chvilky se dostal do dvouciferného náskoku, který neustále navyšoval. Nejvyšší odstup byl několikrát až šestadvacetibodový.

Sokol Sršni Písek - Basket Fio banka J. Hradec 78:87 (16:28, 33:50, 51:72)
Body domácí: P. Šlechta 23, Pistulka 18, Duda 15, Špičák 6, Procházka 5, Englický 5, Hejda 4, Mikolášek 2, Sýkora, Voldán
Body hosté: Šoula 23, Bašta 18, Hubálek 17, Zuzák 13, Lipkins 10, Tomanec 4, Stegbauer 2, V. Novák, Filič, Bzonek, Fical, Kantůrek.
Trestné hody: 17/11:26/23.
Trojky: 9:9.
Fauly: 25:21.
Rozhodčí: Salvetr - Linhart - Kovačovič,
190 diváků

Odveta byla prakticky rozhodnuta již po prvním kvartálu, který J. Hradec, jehož kádr posílil Lukáš Stegbauer, vyhrál rozdílem tuctu bodů, i když po třech minutách s nadšeně bojujícími Sršni prohrával 4:9. Ve zbytku úvodní periody ovšem hru pod oběma koši opanoval, především v obraně se mu dařilo. V druhé čtvrtině pak už jeho náskok tolik nerostl, neboť měl brzy problém s počtem faulů, ale dvojciferné vedení držel vcelku v pohodě.

Žádnou změnu ve vývoji nepřinesl ani druhý poločas, takže Fio Basket, v jehož sestavě se výtečnou organizací hry zaskvěl Jiří Šoula (trestné hody 10/10) a střelecky upoutal Martin Bašta, v poklidu duel dovedl k postupu do prvoligového finále.

Finálovou sérii sehrají Lions s lepším z dvojice GBA Praha - Olomouc (o soupeři se rozhodne ve 3. zápase série ve středu 17. dubna). Finále první ligy bude hráno systémem dvou zápasů doma-venku, kdy o vítězi rozhodne součet skóre. Zápasy finále první ligy jsou plánované na pátek 26. dubna a neděli 28. dubna.

Očekávaná baráž o KNBL bude sehrána o víkendu 10. - 12. května. Pokud se do baráže přihlásí 2 celky z první ligy, bude se baráž hrát turnajovým systémem v místě vítěze první ligy (pokud se této možnosti nezřekne). Pokud se do baráže přihlásí pouze 1 celek z první ligy, bude se hrát systémem doma-venku a součtem skóre. O všech podrobnostech Vás budeme včas informovat.