VSTUPUJEME DO NOVÉ SEZONY S VÝRAZNÝMI ZMĚNAMI
15.8.2019

Závěr minulé sezony přinesl zklamání, nepodařilo se splnit předsezonní cíl, kterým byl postup do NBL. Museli jsme však velmi brzo začít přemýšlet o plánech na novou sezonu.

Jak už bylo uvedeno v krátké předchozí tiskové zprávě, došlo ke spojení 2 organizací - BK Lions Jindřichův Hradec a GBA Europe. V nové sezoně, i dále do budoucna, bude basketbal v J. Hradci reprezentovat nová, silná organizace, která se bude soutěží ČBF účastnit pod názvem GBA Lions J.Hradec.

Jak ke spojení obou organizací došlo?

V závěru sezony jsme byli v kontaktu s vedením GBA Europe. Oběma klubům se postup do NBL nepodařil a zároveň jsme měli informace o potížích GBA v původním působišti. Vedení GBA bylo jasné, že nebudou moci v Praze dále působit. Domluvili jsme se tedy na spojení obou organizací. Vedení GBA se seznamovalo s podmínkami, které jsme schopni, ve spolupráci s městem J.Hradec, vytvořit. Současně se dolaďovaly podmínky fúze obou klubů a následného fungování. Jedná se o složitý logistický proces, který jsme všichni zvládli. Základní parametry jsou dojednány a nastaveny. Dále se však upřesňují další věci. Vše bude ale na sezonu připraveno tak, abychom se mohli věnovat již hlavně basketbalu.

Stručně o GBA Europe.

Jde o mezinárodní mládežnickou akademii, která se zaměřuje na hráče ve věku 18-20 let. Cílem je mladé hráče z celé Evropy i z ČR připravit na přechod na některou z amerických univerzit, do jejich basketbalového programu. Zaměřuje se hlavně na basketbalový růst, zdokonalení v anglickém jazyce a dalších schopností, potřebných k úspěšnému zvládnutí programu na univerzitě. Ředitelem akademie je pan Julián Beťko, který má zkušenosti právě z amerického basketbalu. Vytvořil systém akademie, vytvořil tým basketbalových a kondičních trenérů, fyzioterapeutů, ve kterém jsou i zajímavé zahraniční osobnosti. V loňské sezoně týmy pod jeho vedením získaly titul Mistra ČR U19 - vyhráli extraligu této kategorie, vyhrály 1.ligu mužů. Kvalita podobných akademií se v mezinárodním měřítku hodnotí podle jejich úspěšnosti co se týče prosazení absolventů na univerzitách v USA. V tomto směru patří GBA již nyní k nejlepším v Evropě. Ale i tento program potřebuje mít tým v nejvyšší soutěži. Zvyšuje to prestiž akademie, dává to mladým hráčům šanci hrát proti špičkovým týmům, a ve finále to zvyšuje i jejich šance na uplatnění v univerzitních basketbalových soutěžích v USA.

Co mohou očekávat fanoušci basketbalu v J.Hradci od nového projektu?

Především více kvalitního basketbalu. Pod hlavičkou GBA Lions J.Hradec se bude hrát ve sportovní hale v Jindřichově Hradci nejenom 1.liga mužů, ale i 2.liga mužů, ale i nejvyšší soutěž juniorů U19 v ČR-Extralga U19. V této soutěži působí množství současných juniorských i budoucích seniorských reprezentantů ČR. Tým GBA navíc obhajuje titul mistra ČR v této věkové kategorii. Tým GBA Lions pro extraligu U19 se utváří. Budou v něm i kvalitní mladí hráči z mnoha zemí Evropy. Tato soutěž si zcela jistě zaslouží pozornost fandů v J.Hradci. B tým juniorů bude navíc působit v Lize U19.

A tým mužů bude v tomto ročníku prioritou. Naším společným cílem je zajistit pro Jindřichův Hradec a pro akademii nejvyšší soutěž v ČR-NBL! Jsme rozhodnuti se poprat i s nesportovním systémem baráže o NBL, na jehož rozpory dlouhodobě upozorňujeme. Jednorázová soutěž, kterou proti sobě hrají týmy s rozdílnými možnostmi tvorby soupisek, kdy za tým 1.ligy mohou nastoupit 2 a za tým NBL 5 zahraničních dospělých hráčů! Takové podmínky soutěže jsou raritou snad mezi všemi soutěžemi v kolektivních sportech v ČR. Vůle k nápravě této absurdity však na ČBF ani v ALK není. Musíme se tedy o postup poprat za stávajících podmínek!

Hlavním trenérem GBA Lions Jindř.Hradec se stává pan Julián Beťko, který bude i hlavním koučem A-týmu v 1.lize.

Sestava týmu se stále tvoří. Zatím je jisté, že zůstávají Stanislav Zuzák, Jan Tomanec, Vojtěch Novák, Štěpán Picka, Robert Bzonek. Dále pak Lukáš Stegbauer a Jiří Šoula, kteří budou i letos hostovat v týmech NBL. Naopak z Brna bude i letos hostovat Radek Farský. Jedná se o návratu odchovance J.Hradce Štěpána Borovky. Přibudou i hráči z loňského prgramu GBA - zatím František Bartoň, Filip Novotný. Jednáme o 2-3 cizincích v dospělém věku. Z nich budou v zápase vždy jen povoleni 2, podle aktuální situace v týmu a i podle soupeře. Tuto sestavu budou v průběhu sezony doplňovat nejlepší junioři z akademie. Věříme, že se nám podaří vytvořit silný tým, který se v průběhu sezony připraví, pod vedením nového trenérského týmu, na očekávaný vrchol sezony - baráž o NBL.

Z uvedeného vyplývá, že nebudou pokračovat hráči Martin Bašta a Lukáš Kantůrek a trenér Karel Forejt. Všem třem na tomto místě patří krátké poděkování za práci, kterou v BK Lions odvedli. Všem se budeme věnovat v samostatných článcích, které budou následovat.

Rozlosování všech soutěží, ve kterých budou působit týmy GBA Lions J.Hradec, je již nyní k dispozici na webu ČBF. A tým mužů bude svá domácí utkání hrát tradičně v pátek od 19 hodin. Začínáme zápasem v Litoměřicích 20.9., první domácí zápas pak sehrajeme v pátek 27.9. od 19 hod proti týmu USK Praha B.


« Všechny články
Fio banka, a.s.

Aktuální tabulka: 1. liga


Název týmuGPGWGLP
1. Basket Fio banka Jindřichův Hradec 18 18 0 36
2. USK Praha B 18 15 3 33
3. Slavoj BK Litoměřice 18 10 8 28
4. Sokol Písek Sršni 18 9 9 27
5. BK Lokomotiva Plzeň 18 8 10 26
6. GBA Europe 18 8 10 26
7. Basketball Nymburk B 18 7 11 25
8. Basket Košíře 18 7 11 25
9. Sokol Pražský 18 6 12 24
10. Sokol Vyšehrad 18 2 16 20

Tento víkend


Tento víkend nehrajeme

Generální partner


Generální partner - Fio banka Generální partner - Město Jindřichův Hradec

Mediální partneři


Mediální partner - Radio Česka Kanada SportMeBavi.cz